Confirm Availability
×PJ Trailers TJ24FT-16K
Our Price: $13,670
MSRP: $15,100



































OPTIONS
•2026yr, PJ TRAILER TILT DECK, TJ 24FT X 83" DECK, 16,000 GVWR
•HEAVY DUTY 16FT TILT + 6FT STATIONARY,
•ST235/80R16, 14 PLY G- RATED TIRES
•SELF DAMPENING TILTDECK, W/MANUAL SHUTOFF VALVE
•MECHANICAL LOCKING TILTBED AS WELL
•TDM 8K OIL BATH AXLES TORSION
*--INCLUDES MATCHING SPARE TIRE, BLK MOD 14PLY TIRE
•--6-FLUSHMOUNT D-RINGS-SPACED
-Options-
•24' HD Equipment Tilt 6" Channel
•tj: HD Equipment Tilt 6" Channel
•t: BP 2 5/16" Adj. Cplr w/HD 6 hole Chn Brkt (20k)
•k2bt: 2 - 8,000# Oil Bath w/215/75R17.5 LR-H •Singles(Dexter) Electric / Torsion
•t: 16' Tilt Deck
•k: Primer + Black Powder Coat
•q: Front Toolbox (Bumper Pull & Pintle)
•st05: Spare Tire (BP) 215/75/R17.5
| SPECIFICATIONS | |
| Coupler Type: | Bumperpull |
|---|---|
| Weight: | 4310 |
| Market Tags: | PJ Trailer, Tilt Trailer, 83X24, Bumper Pull, |
| Width: | 83 |
| Axles: | 2 |
| Coupler Descr: | 2 5/16 |
| Brake Type: | Electric Drum |
| Condition: | New |
| LengthFtIn: | 24' |
| Vin: | 4P51C3023T1436926 |
| Price: | 13,670 |
| Deck: | Treated Wood Floor |
| Deck Height: | 22 |
| Color: | Black |
| Vehicle Make: | PJ Trailers |
| Suspension: | Torsion Axles |
| Vehicle Model: | TJ24FT-16K |
| Status: | In Stock |
| Model Year: | 2026 |
| Tires: | ST235/80R16, 14 PLY G- RATED TIRES |
| GAWR: | 8000 |
| Jacks: | 12K DROP LEG JACK |
| DeckHeightFtIn: | 22" |
| Type: | Trailer |
PJ Trailers TJ24FT-16K
Our Price: $13,670
MSRP: $15,100
Stock Number: 96-24-1436926
Contact Dealership