Confirm Availability
×H&H Trailers IND22FT-14K
Our Price: $7,985
MSRP: $8,782

































OPTIONS
•2026 yr, H&H EQUIPMENT TRAILER,
•83" DECK 22FT
•TANDEM BRAKING 7K AXLES, SELF ADJUST BRAKES
•4)- ST235/80R16-LR-E, 80PSI
•20FT STRAIGHT DECK AND 2-FT DOVETAIL
•5FT BOBCAT STYLE RAMPS, 4" W/ADJ LEGS
•LTD 3YR WARRNTY
•TIRES & AXLES INCLUDE ADDITIONASL WARRNTY OUTSIDE OF H&H
**STD FEATURES**
•Frame : 6" Steel Channel
•Crossmembers : 3" Steel Channel
•Tongue : 6" Steel Channel, Fully Wrapped
•Coupler : 2-5/16" Adjustable
•Safety Chains : DOT Compliant
•Tongue Jack : 12K Drop Leg, Set-Back
•Bulkhead : Custom Formed
•Dovetail : 2' Steel Tread Plate
•Ramp(s) : 4" x 5' Spring Assist with Adjustable Support Legs
•Fenders : Double Break Tread Plate
•Axle : (2) 7000 lb. Slipper Spring Brake
•Hubs : Easy Lube
•Breakaway : Battery, Switch, and Lanyard
•Tires : ST235/80R16E 10-PLY
•Wheels : 16", 8-Lug Steel
•Exterior Finish : Industrial Grade Polymer Finish
•Decking : 2" Pressure Treated Pine
•Decking : Board Retainers
•Tie Downs : Stake Pockets
•Exterior Storage : Spare Tire Carrier
•Connector Plug : Round 7-pin Blade
•Wiring : Sealed Wiring Harness
•Exterior Lights : Full LED, DOT Compliant
•Warranty : Limited 3-Year Warranty
| SPECIFICATIONS | |
| Coupler Type: | Bumperpull |
|---|---|
| Weight: | 3200 |
| Market Tags: | H&H Trailers, Equipment Trailer, 83x22 , Bumper Pull, |
| Width: | 83 |
| Axles: | 2 |
| Coupler Descr: | 2 5/16 |
| Brake Type: | Electric Drum |
| Condition: | New |
| LengthFtIn: | 22' |
| Vin: | 5JWUF2927TN623021 |
| Price: | 7,985 |
| Deck: | 2" Pressure Treated Pine |
| Deck Height: | 21 |
| Color: | Black |
| Vehicle Make: | H&H Trailers |
| Suspension: | Slipper Spring Suspension |
| Vehicle Model: | IND22FT-14K |
| Tail: | 2' Dove Tail |
| Status: | In Stock |
| Model Year: | 2026 |
| Tires: | ST235/80R16-LR-E |
| GAWR: | 7000 |
| Ramp Gate: | 5FT BOBCAT STYLE RAMPS, 4" W/ADJ LEGS |
| Jacks: | 12K Drop Leg, Set-Back |
| DeckHeightFtIn: | 21" |
| Type: | Trailer |
H&H Trailers IND22FT-14K
Our Price: $7,985
MSRP: $8,782
Stock Number: 92-22-N623021
Contact Dealership