Confirm Availability
×PJ Trailers UL83X20FT-7K
Our Price: $4,840
MSRP: $5,450




































OPTIONS
•2026yr -PJ TRAILER, UL 83 X 20-FT UTILITY TRAILER-7K GVWR
•TANDEM 3500 # SPRUNG AXLES, 1-AXLE BRAKING, 1-IDLER
•2.0- A-FRAME COUPLER
•ST DECK, 4FT -FOLD IN GATE
•ST205/75R15-LDR-C, BLACK MOD WHEELS
•SPARE TIRE MOUNT-ONLY
*Trailer Specs
*Dimensions
•Deck Width-83"
•Deck Height-21"
•Prep Acid Wash, Sandblast
•Color-Black
•Axle Warranty 5 year Axle Warranty
•Trailer Warranty Three (3) Year Frame/One (1) Year Limited Warranty
| SPECIFICATIONS | |
| Coupler Type: | Bumperpull |
|---|---|
| Weight: | 2100 |
| Market Tags: | PJ Trailers, Utility Trailer, 83X20, 7K GVWR, |
| Width: | 83 |
| Axles: | 2 |
| Coupler Descr: | 2 5/16 |
| Brake Type: | Electric Drum |
| Condition: | New |
| LengthFtIn: | 20' |
| Vin: | 3CV1U2427T2687597 |
| Price: | 4,840 |
| Deck: | Treated Wood Floor |
| Deck Height: | 21 |
| Color: | Black |
| Vehicle Make: | PJ Trailers |
| Suspension: | Leaf Spring |
| Vehicle Model: | UL83X20FT-7K |
| Tail: | Straight Deck |
| Status: | In Stock |
| Model Year: | 2026 |
| Tires: | ST205/75R15-LDR-C |
| GAWR: | 3500 |
| Ramp Gate: | 4FT - FOLD IN GATE |
| Jacks: | Manual Jack |
| DeckHeightFtIn: | 21" |
| Type: | Trailer |
PJ Trailers UL83X20FT-7K
Our Price: $4,840
MSRP: $5,450
Stock Number: 90-83-2687597
Contact Dealership