Confirm Availability
×H&H Trailers RS76X12FT-3K
Our Price: $2,850
MSRP: $3,275




























OPTIONS
•76" WIDE DECK X 12FT
•3K IDLER AXLE, 205/75R-15" TIRES
•BLACK SPOKE STEEL WHEELS
•SPARE TIRE MOUNT-ONLY
•4FT RAMP GATE
•Every Rail Side Utility Trailer includes treated wood flooring, an industrial polymer finish, tie-down points, LED lighting, easy-lube hubs, and safety chains. The fold-flat ramp gate and set-back tongue jack come standard, along with an integrated spare tire mount for added preparedness.
•Axle-3500 lb. Spring Idler
•Connector Plug-Flat 4-pin
•Coupler-2" A-Frame
•Crossmembers/-3" x 2" x 3/16" Steel Angle
•Decking-2" Pressure Treated Pine, Board Retainers
•Exterior Finish-Industrial Grade Polymer Finish
•Exterior Lights-Full LED, DOT Compliant
•Exterior Storage-Spare Tire Carrier
•Fenders-Radius Tread Plate
•Frame-3" x 2" x 3/16" Steel Angle
•Hubs-Easy Lube
•Ramp(s)-50" Fold-Flat, Spring-Assist with Grab Handle
•Safety Chains-DOT Compliant
•Tie Downs-Stake Pockets
•Tires-ST205/75R15C 6-PR
•Tongue-4" Steel Channel
•Tongue Jack-2K Set-Back
•Top Rail-2" x 2" Steel Tube
•Uprights-2" x 1 1/2" Steel Tube
•Warranty-Limited 3-Year Warranty
•Wheels-15", 5-Hole Steel
•Wiring-Enclosed Sealed Wiring Harness
•3yr warranty
•GVWR (lbs)
2990 lbs
•GAWR (lbs/axle)
3500 lbs/axle
•Curb Weight
1050 lbs
•Payload
1940 lbs
•Width
76'
•Length
12'
•Overall Length
188"
•Deck Width
76.25"
•Deck Height
20.25"
•Length Ramp
50
•Height Overall
70.25"
•Height Deck
20.25"
•Width Interior
76.25"
•Width Ramp
| SPECIFICATIONS | |
| Coupler Type: | Bumperpull |
|---|---|
| Weight: | 1050 |
| Market Tags: | H&H Trailers, Utility Trailer, 76x12, 3K GVWR |
| Width: | 76 |
| Axles: | 1 |
| Coupler Descr: | 2 |
| Brake Type: | NA |
| Condition: | New |
| LengthFtIn: | 12' |
| Vin: | 5JWR1161XTR609987 |
| Price: | 2,850 |
| Deck: | 2" Pressure Treated Pine |
| Deck Height: | 21 |
| Color: | Black |
| Vehicle Make: | H&H Trailers |
| Suspension: | Leaf Spring |
| Vehicle Model: | RS76X12FT-3K |
| Status: | In Stock |
| Model Year: | 2026 |
| Tires: | 205/75R-15 |
| GAWR: | 3000 |
| Ramp Gate: | 4FT RAMP GATE |
| Jacks: | 2K Set-Back |
| DeckHeightFtIn: | 21" |
| Type: | Trailer |
H&H Trailers RS76X12FT-3K
Our Price: $2,850
MSRP: $3,275
Stock Number: 90-77-R609987
Contact Dealership